wordpress edytor tekstowy

Edytor wizualny to jeden z najważniejszych elementów WordPressa – korzysta z niego praktycznie każdy użytkownik tego CMSa. To dzięki niemu możemy w łatwy i przyjazny sposób formatować nasze wpisy. Edytor wizualny kryje wiele ciekawych funkcji, o których nie wszyscy użytkownicy wiedzą, a które mogą usprawnić naszą codzienną pracę z WordPressem. Markdown to zestaw specjalnych znaczników, […]

Written By admin
biuro@seobit.pl
seobit.pl

On 23 października 2016
"

Read more

Edytor wizualny to jeden z najważniejszych elementów WordPressa – korzysta z niego praktycznie każdy użytkownik tego CMSa. To dzięki niemu możemy w łatwy i przyjazny sposób formatować nasze wpisy.

Edytor wizualny kryje wiele ciekawych funkcji, o których nie wszyscy użytkownicy wiedzą, a które mogą usprawnić naszą codzienną pracę z WordPressem.

Markdown to zestaw specjalnych znaczników, które w założeniu mają przyśpieszać i ułatwiać podstawowe formatowanie tekstu. Jeszcze nie tak dawno, aby móc korzystać z nich w WordPressie, trzeba było zainstalować specjalną wtyczkę. Jednak w wersji 4.3 pojawiły się podstawowe znaczniki Markdown, a z każdą kolejną wersją ich obsługa jest udoskonalana. Wprawdzie do wsparcia dla pełnego zestawu znaczników wciąż jeszcze daleko, ale już te, z których w tej chwili możemy korzystać w edytorze wizualnym, sporo ułatwiają (zakładając, że chce nam się nauczyć z nich korzystać).

W tej chwili WordPress obsługuje listy uporządkowane (1. lub 1)) i nieuporządkowane (* lub -), blok z cytatem (>) oraz nagłówki od 2 do 6 (##, ###, ####, ##### i ######). W wersji 4.5 do tego zestawu zostaną dodane znaczniki inline, czyli działające wewnątrz tekstu, a nie tylko w nowych liniach.
Nowy akapit a nowa linia

Gdy naciśniemy klawisz Enter, edytor automatycznie utworzy nowy akapit. Czasem jednak nie chcemy tworzyć nowego akapitu, a jedynie rozpocząć pisanie od nowej linii (na przykład po to, aby pomiędzy tymi liniami nie było tak dużego odstępu, jak pomiędzy akapitami). W takim przypadku zamiast klawisza Enter naciskamy kombinację Shift + Enter.
Tryb pisania bez rozpraszania

Distraction free modePo prawej stronie paska narzędzi edytora wizualnego znajduje się często niedostrzegana ikonka. Jej kliknięcie włącza tryb pisania bez rozpraszania (distraction-free writing mode), w którym z ekranu edycji wpisu znikają wszystkie elementy, które nie są niezbędne do pisania.
Osadzanie treści z zewnętrznych serwisów

Dzięki magicznej funkcji oEmbed w naszych wpisach możemy w łatwy sposób osadzać treści z zewnętrznych serwisów. Aby to zrobić wystarczy po prostu wkleić adres URL strony, z której treść chcemy umieścić w naszym wpisie (np. filmu w serwisie YouTube).

Oczywiście działa to tylko dla obsługiwanych przez WordPressa stron, których lista jest na szczęście bardzo długa.
Wstawianie znaków specjalnych

Niepozorna ikonka ze znakiem Ω otwiera okienko, za pomocą którego możemy do treści wpisu wstawić jeden z dostępnych znaków specjalnych.