DNS prefetch

Co to jest DNS prefetch? Jest to powiedzenie przeglądarce by w wolnej chwili zainicjowała połączenie z innym hostem do którego będzie się łączyć w niedalekiej przyszłości. Idealnym przykładem tutaj będą np. reklamy AdSense, fonty zaciągane z CDN Google czy inne CSS (bootstrap), JS (jQuery). Wszystko to odbywa się w tle. Dzięki wcześniej nawiązanemu połączeniu przeglądarka […]

Written By admin
biuro@seobit.pl
seobit.pl

On 23 października 2016
"

Read more

Co to jest DNS prefetch?

Jest to powiedzenie przeglądarce by w wolnej chwili zainicjowała połączenie z innym hostem do którego będzie się łączyć w niedalekiej przyszłości. Idealnym przykładem tutaj będą np. reklamy AdSense, fonty zaciągane z CDN Google czy inne CSS (bootstrap), JS (jQuery). Wszystko to odbywa się w tle.

Dzięki wcześniej nawiązanemu połączeniu przeglądarka będzie mogła szybciej pobrać plik(i).
Jak aktywować DNS prefetch?

Aby aktywować to na stronie wystarczy dodać kilka linijek z adresami URL do których będziemy chcieli się „podpiąć”. Najpopularniejsze adresy to Facebook, YT, Twitter czy serwery AdSense:

<link rel="dns-prefetch" href="URL">

Za URL podstawiamy domeny. U mnie na blogu wygląda to następująco:

 

<link rel="dns-prefetch" href="\fonts.googleapis.com">
<link rel="dns-prefetch" href="\cdnjs.cloudflare.com">
<link rel="dns-prefetch" href="\gravatar.com">
<link rel="dns-prefetch" href="\www.googletagservices.com">

Sprawdziłem to. Umieściłem odpowiedni kod HTML w sekcji body, odpaliłem konsolę w Chrome, zajrzałem do zakładki sieć i…. Jest to ledwo zauważalne. A przynajmniej na stałym łączu. Sprawdziłem sobie jak to działa w przypadku obrazków z widgeta FB do lajkowania strony gdzie pojazują się avatary.

Przed dodaniem kodu HTML obrazki ładowały się po około 3 sekundach – długo.

Z kolei gdy dodałem ten tag i odświeżyłem (z przeładowaniem cache – tzw. twardy refresh), to nie zauważyłem żadnej różnicy. Dalej obrazki ładowały się po 3 sekundach. Dopiero za którymś razem zdjęcia wgrały się minimalnie wcześniej i już zaczęły się ładować minimalnie wcześniej przed 3. sekundą. Z kolei na blogu Mechanics od Flite zauważono, że przeglądarka inicjowała połączenie do niektórych zasobów minimalnie szybciej.

Osobiście uważam, że to rozwiązanie na pewno może się przydać w przypadku gdy strony będziemy odwiedzać na wolniejszych łączach np. sieć komórkowa. Na stałym łączu prawie nie widać różnicy.

DNS prefetch jest wspierany we wszystkich, najnowszych przeglądarkach.