SYSTEMY CMS

System zarządzania treścią CMS

System zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) – oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny.

Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.

Na czym polega CMS i co oferuje?

Strona internetowa oparta na systemie CMS pozwala na własnoręczną edycję treści bez posiadania wiedzy informatycznej.

Dodawanie, modyfikowanie i usuwanie tekstów, tabel, grafik, zdjęć, filmów, a nawet całych podstron i działów odbywa się przez klikanie przycisków. Podczas pisania tekstu można używać przycisków do formatowania tekstu (np. pogrubianie, wstawianie odnośnika) podobnych do tych z Worda.

Najpopularniejsze systemy CMS posiadają (zazwyczaj darmowe) dodatki, zwane wtyczkami. Wtyczką może być np. galeria zdjęć, zestaw dodatków pomagających w pozycjonowaniu, forum dyskusyjne, system rezerwacji pokojów hotelowych, czy przycisk „Lubię to” Facebooka. Instalacja wtyczki zazwyczaj ogranicza się do wpisania jej nazwy i kliknięcia jednego przycisku, o ile używa się wystarczająco nowoczesnego systemu CMS, np. WordPressa, Joomla.

Który CMS wybrać?

Zdecydowanie najpopularniejszym (i według nas bezkonkurencyjnym) Systemem Zarządzania Treścią jest obecnie WordPress, dostępny w języku polskim. Posiada on otwarty kod, jest darmowy (także do zastosowań komercyjnych), oferuje ponad 1500 darmowych szablonów (szat graficznych) i 35 tysięcy wtyczek (zazwyczaj ich opisy i ustawienia są po angielsku). Z WordPressa korzysta niniejsza strona.

CMS ten oferuje wszystkie wymienione w artykule zalety, jest intuicyjny w obsłudze, posiada wbudowany system komentarzy (który można wyłączyć). Zmiana szaty graficznej strony możliwa jest w kilku kliknięciach myszą. Z racji popularności ewentualne zaawansowane modyfikowanie CMS-u wiąże się z dużym wyborem programistów, co oznacza niskie ceny. Ogromną zaletą jest też wsparcie gigantycznej społeczności – w Internecie można znaleźć rozwiązania praktycznie wszystkich problemów i zagadnień.

WordPress posiada wiele wtyczek, dzięki którym można wykonać w nim każdy rodzaj serwisu – od sklepu internetowego, przez forum dyskusyjne, po portale ogłoszeniowe i systemy rezerwacji terminów lub pokojów hotelowych.

Firma odpowiedzialna za wykonanie strony internetowej powinna zastosować właśnie ten system. Wiele firm z racji starych nawyków będzie polecać inne CMS-y, jak Joomla, czy Drupal, ale w ostatnich latach zdecydowanie i bezpowrotnie przegrały one wyścig jakościowy i posolidarnościowy z WordPressem.

 

 

Share This